Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo učiť svoje deti doma? Nie ste prví, ani posledná. Domáce vzdelávanie funguje takmer všade po celom svete. Krajiny Európskej únie, teda okrem Nemecka, nie sú výnimkou. Na Slovensku funguje domáce vzdelávanie iba necelé dve dekády. Hoci je to legislatívou umožnené, nie všetky školy túto možnosť podporujú. Viete, čo je potrebné pre domáce vzdelávanie, aké sú podmienky pre domáce vzdelávanie a ako prejsť na domáce vzdelávanie?
Domáce vzdelávanie
Domáce vzdelávanie (homeschooling alebo individuálne vzdelávanie) má počiatky v 60. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch amerických. Do iných krajín sa trend učenia detí doma rozšíril o niekoľko rokov neskôr.
Individuálne vzdelávanie je vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti vo vyučovaní v škole. Je možnou a rovnocennou formou plnenia povinnej školskej dochádzky. Problematiku upravuje zákon číslo 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), konkrétne §24. („školský zákon“).
Individuálne vzdelávanie sa povoľuje:
- žiakovi školy, ktorému jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole,
- žiakovi základnej školy,
- žiakovi, ktorý bol vzatý do väzby alebo je vo výkone trestu odňatia slobody, ktorému nemožno zabezpečiť účasť na vzdelávaní v škole dlhšie ako dva mesiace.
Ako funguje?
Podmienky domáceho vzdelávania síce vychádzajú zo školského zákona, ale sú nastavené všeobecne. Školský zákon pritom nešpecifikuje, akým spôsobom má prebiehať spolupráca školy a vzdelávateľa v rámci individuálneho vzdelávania.
Škola má hlavnú povinnosť žiaka preskúšať za každý polrok. Priebeh týchto skúšok organizuje riaditeľ danej kmenovej školy. Priebeh však určujú vyučujúcich, ktorí by žiaka skúšali v rámci dennej dochádzky. Výsledné hodnotenie žiakovi dáva vyučujúce. Kontrolu úrovne kvality výchovy a vzdelávania pri individuálnom vzdelávaní vykonáva Štátna školská inšpekcia podľa osobitného predpisu.
Kto môže učiť deti doma? Vzdelávanie žiaka, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie zabezpečuje zákonný zástupca žiaka osobou, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady vysokoškolského vzdelania druhého stupňa ustanovené pre učiteľov príslušného stupňa základnej školy.
Ako prejsť na domáce vzdelávanie?
O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ vybranej školy, a to na základe žiadosti rodiča neplnoletého žiaka alebo na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka. Žiadosť musí byť písomná a obsahovať okrem iného meno a priezvisko, rodné číslo, dôvody pre tento spôsob vzdelávania, podmienky ochrany zdravia žiaka a okrem ďalších aj vyjadrenie školského poradenského zariadenia. Riadne náležitosti zákon podrobnejšie rozoberá v ustanovení § 24 ods. 5.
Žiadosť o individuálne vzdelávanie je možné vyriešiť súčasne so zápisom do školy, ale nie je to povinné. Je však potrebné mať súhlasné stanovisko riaditeľa školy najneskôr prvého septembra, inak dieťa musí nastúpiť na dennú dochádzku.
Riadne podaná žiadosť je iba prvá časť, ktorú rodič musí splniť. Rozhodnutie, kto môže učiť deti doma, nie je ľubovoľné. Aby riaditeľ školy povolil individuálne vzdelávanie, je potrebné tiež splniť zákonné podmienky domáceho vzdelávania. Ktoré sú to a čo je potrebné pre domáce vzdelávanie?
Čo je potrebné pre domáce vzdelávanie?
Pre domáce vzdelávanie je potrebné, aby rodičia dieťaťa splnili podmienky dané školským zákonom. Riaditeľ individuálne vzdelávanie povolí iba ak:
- sú dané závažné dôvody pre individuálne vzdelávanie,
- sú zaistené podmienky pre domáce vzdelávanie (predovšetkým materiálne a ochrana zdravia žiaka),
- sú zaistené vhodné učebnice a učebné texty, podľa ktorých sa má žiak vzdelávať.
Za plnenie podmienok domáceho vzdelávania zodpovedá zákonný zástupca dieťaťa. Po vybavení všetkých formalít by mal zákonný zástupca od školy dostať Rozhodnutie o povolení individuálneho vzdelávania.
Ukončenie domáceho vzdelávania
Ak nie sú zaistené dostatočné podmienky na individuálne vzdelávanie, je riaditeľ školy oprávnený individuálne vzdelávanie ukončiť podľa § 24 ods. 11. Rovnako tak tomu bude, pokiaľ zákonný zástupca dieťaťa neplní zákonné podmienky, alebo pokiaľ žiak na konci polroka neprospel. Ukončenie domáceho vzdelávania je možné aj na žiadosť zákonného zástupcu.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.