Druhy živností sprievodca: Čo je voľná živnosť a viazaná živnosť?

Druhy živností sprievodca: Čo je voľná živnosť a viazaná živnosť?

Rozhodnutie podnikať prináša do života množstvo možností, ale aj povinností. Než do sveta podnikania vstúpite, musíte si v hlave najskôr urovnať, aké sú druhy živnosti a následne jeden z nich zvoliť. Slovenskí zákonodarcovia pre podnikateľov vytvorili dve skupiny živností – koncesované a ohlasovacie. Prvú z nich potom rozdelili na dva druhy, druhú dokonca na tri druhy.

O remeselnej, voľnej a viazanej živnosti ste najskôr už počuli. Viete však, čo presne tieto pojmy znamenajú a podľa čoho sa delia? V našom sprievodcovi druhmi živností sa do sveta podnikania plne ponoríme a priblížime vám, aký druh živnosti najlepšie vyhovuje vašim ambíciám a cieľom.

Čo je to živnosť?

Živnosťou rozumieme sústavnú činnosť, ktorú osoba vykonáva samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok stanovených živnostenským zákonom.

Druhy živností

Aké sú druhy živnosti? Túto otázku si určite kladú mnohí z vás. Zúfať však už nemusíte, pretože si teraz predstavíme všetky druhy živností.

Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (ďalej len „živnostenský zákon“) živnosti delí na dve skupiny. Prvou skupinou sú ohlasovacie živnosti, ktoré pri splnení stanovených podmienok smú byť prevádzkované iba na základe oznámenia úradu. Druhou skupinou sú koncesované živnosti, ktoré smú byť prevádzkované iba na základe koncesie.

Našťastie možno väčšinu živností prevádzkovať ihneď po tom, čo ju ohlásite na živnostenskom úrade a zaplatíte správny poplatok, pretože tieto ohlasovacie živnosti vznikajú dňom ohlásenia. A to aj napriek tomu, pokiaľ podnikateľ pri sebe stále nemá živnostenské oprávnenie. Ohlasovacie živnosti delíme na remeselné, viazané a voľné živnosti.

Remeselná živnosť

Remeselné živnosti sú upravené v § 19 živnostenského zákona.

Čo je teda remeselnou činnosťou? Ide napríklad o profesiu mäsiara, pekára, sklára či kaderníka.

Na prevádzku remeselnej živnosti je nutné preukázať odbornú spôsobilosť. Tú môžete preukázať niekoľkými spôsobmi, napríklad dokladom o riadnom ukončení stredného vzdelania s maturitnou skúškou alebo výučným listom v príslušnom odbore vzdelania. Tiež je možné sa preukázať dokladom o uznaní odbornej kvalifikácie, vydaným uznávacím orgánom podľa zákona o uznávaní odbornej kvalifikácie.

Odbornú spôsobilosť možno taktiež dokázať dokladom o riadnom ukončení rekvalifikácie pre príslušnú pracovnú činnosť, vydaným zariadením akreditovaným podľa osobitných právnych predpisov, alebo zariadením akreditovaným ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy, alebo ministerstvom, do ktorého pôsobnosti patrí odvetvie, v ktorom je živnosť prevádzkovaná, a dokladom o vykonaní jednoročnej či šesťročnej praxe v odbore.

Druhy živností sprievodca: čo je voľná živnosť a viazaná živnosť?

Viazaná živnosť

Aké sú viazané živnosti? Viazané živnosti živnostenský zákon upravuje osobitnými právnymi predpismi uvedené v § 23 živnostenského zákona.

Viazaná živnosť je napríklad činnosť účtovných poradcov, činnosť v oblasti kultúry a umenia či projektová činnosť vo výstavbe.

U viazaných živností je preukazovanie odbornej spôsobilosti trochu zložitejšie. Pre prevádzkovanie viazanej živnosti je vyžadovaná odborná spôsobilosť v danom odbore, a často je tiež viazaná na konkrétne miesto alebo lokalitu.

Voľná živnosť

Čo patrí do voľnej živnosti? Voľná živnosť a odbory činností, ktoré do voľnej živnosti patria, sú uvedené v  § 25 živnostenského zákona. Voľná živnosť je živnosť oprávňujúca na výkon činností, na vykonávanie ktorých tento zákon nevyžaduje preukazovanie odbornej ani inej spôsobilosti. Na získanie živnostenského oprávnenia pre živnosť voľnú musia byť splnené všeobecné podmienky.

Voľná živnosť obsahuje 80 odborov činnosti, z ktorých si podnikateľ pri ohlásení úradu vyberie tie odbory, ktoré bude prevádzkovať. Toto opatrenie je ako prevencia proti povinnosti zaplatenia správneho poplatku za každý odbor zvlášť.

Príkladom odborov patriacich do voľnej živnosti sú veľkoobchod a maloobchod, sprostredkovanie obchodu a služieb, poskytovanie služieb pre poľnohospodárstvo, záhradníctvo, rybníkárstvo, lesníctvo a poľovníctvo, ubytovacie služby, výroba strojov a zariadení, fotografické služby alebo prekladateľská a tlmočnícka činnosť.

Čo je a čo nie je živnosť?

Aby bola živnosť živnosťou, musia byť súčasne naplnené nasledujúce znaky:

  • musí ísť o činnosť sústavnú,
  • táto činnosť musí byť prevádzkovaná samostatne,
  • činnosť musí byť vykonávaná podnikateľom pod vlastným menom,
  • podnikateľ vykonáva danú činnosť na vlastnú zodpovednosť,
  • cieľom tejto činnosti je dosiahnutie zisku (skutočné dosiahnutie zisku však podmienkou nie je, podmienkou je iba úmysel podnikateľa dosiahnuť zisk),
  • podnikateľ spĺňa podmienky stanovené živnostenským zákonom.

Činnosti, ktoré inak spĺňajú podmienky živnostenského podnikania, ale za živnosť považované nie sú, sú taxatívne vymedzené v § 3 živnostenského zákona.

Za živnosť tak nie je považovaná napríklad činnosť lekárov, advokátov, daňových poradcov, prenájom nehnuteľností, bytov a nebytových priestorov a iné. Ostatné činnosti, ktoré vykazujú znaky uvedené vyššie v prehľade a nie sú z pôsobnosti živnostenského zákona vyňaté, možno teda považovať za živnostenské podnikanie.

Zákon sa vzťahuje tak na osoby fyzické, ako aj právnické. Živnosťou teda nie je len prevádzkovanie tzv. drobného podnikania fyzickou osobou, ako býva niekedy mylne chápané. Jeden podnikateľ potom môže prevádzkovať aj viac živností, podmienkou však je, aby mal pre každú z nich patričné živnostenské oprávnenie.