Zelené mesto, alebo ako môžu mestá znížiť svoju ekologickú stopu

Zelené mesto, alebo ako môžu mestá znížiť svoju ekologickú stopu

Aby mestá prosperovali a ich obyvateľom sa žilo dobre, musia sa zásadne zmeniť. Veľmi diskutovanou témou je napríklad uhlíková stopa. Mestá sa tak stále viac snažia tzv. „žiť zeleno“ a naplno využívať ľudský potenciál na premenu a záchranu životného prostredia.
V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo sú to vlastne zelené mestá, aké sú podmienky na získanie tohto označenia a aké výhody prinášajú.

Čo je to zelené mesto?

Aby sa mesto mohlo označovať ako zelené, musí sa aktívne snažiť chrániť a zlepšovať životné prostredie. Je dôležité taktiež využívať udržateľné prírodné zdroje a systematicky znižovať uhlíkovú stopu. Ľudská činnosť musí byť upravená tak, aby bola šetrná k prírode a čo najviac využívala prostriedky, ktoré pomáhajú dosiahnuť tento cieľ.

Nie je tajomstvom, že ubúdaním tienistých plôch a pribúdaním betónových materiálov dochádza v mestách k silnému otepľovaniu. Najmä v letných mesiacoch je tento problém veľmi výrazný. Mestá tento problém riešia vysádzaním zelene, napríklad aj na strechách budov.

Ďalej je potrebné, aby mestá znižovali emisie skleníkových plynov a ako už bolo spomenuté vyššie, mali by sa tiež zamerať na využívanie najmä udržateľných materiálov.

Čo sú to udržateľné materiály?

Udržateľným materiálom sa rozumie taký, ktorý spĺňa vysoké technické požiadavky a jeho použitie predstavuje menšiu záťaž pre životné prostredie. Sú navyše obnoviteľné, recyklovateľné a energeticky využiteľné.

Môžeme sem zaradiť napríklad:

  • drevo – využiteľné napríklad na stavbu bytových priestorov alebo rodinných domov
  • bambus – prírodný materiál, ktorý je vhodný napríklad na stavbu podláh. Výhodou je jeho rýchly rast, pružnosť a dobré tepelné vlastnosti
  • prírodné izolácie – sem patrí napríklad ovčia vlna, celulózová izolácia alebo konope. Predstavujú skvelý prostriedok na udržanie tepla vo vnútorných priestoroch
  • recyklované materiály – sklo, plasty a iné materiály vhodné na recykláciu predstavujú taktiež jeden z prostriedkov na udržanie cirkulárnej ekonomiky a zeleného správania

Podmienky na označenie zeleného mesta

Zelené mesto je teda také mesto, ktoré vykazuje vysokú kvalitu úrovne života svojich obyvateľov a v oblasti environmentálnych aktivít (voda, ovzdušie, pôda a biologická rozmanitosť). Ďalej efektívne využíva prírodné zdroje a v neposlednom rade zmierňuje a prispôsobuje sa účinkom zmien klímy.

Formou akčných plánov sa navyše mesto snaží prepojiť všetkých 7 hlavných sektorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu mestského prostredia. Sú to:

  1. Doprava
  2. Budovy
  3. Priemysel
  4. Voda
  5. Energetika
  6. Odpady
  7. Využitie územia

Zelené mesto teda predstavuje integrovaný systém klimatických riešení. Zvyčajne sa jeho environmentálna činnosť pravidelne monitoruje. Obyčajne sa kontrola vykonáva raz za 5 rokov.

Príklady zelených miest

Vo svete ich nájdeme mnoho a ich počet stále rastie. Veľkým európskym hráčom v tejto oblasti je Barcelona, ktorá sa rozvoju zeleného myslenia a správania v meste venuje už niekoľko rokov.

Štúdie tu dokonca odhalili, že kognitívne testy žiakov v Barcelone preukázali o 6 % lepšie výsledky u žiakov zo škôl, kde bolo viac zelene, v porovnaní s tými deťmi, na ktorých škole zeleň nebola.

Ďalším dobrým príkladom je Praha a Brno. Tieto dve veľkomestá Českej republiky sa aktívne snažia o zlepšenie životného prostredia a zlepšenie kvality života svojich obyvateľov a smerovanie k udržateľnosti. V Brne napríklad rastie počet zelených striech.

Význam zelených miest

Snaha o udržanie kvality životného prostredia je v poslednom čase veľmi diskutovaná téma. Rovnako tiež vieme, že množstvo materiálov, ktoré sme zvyknutí používať, a ktoré však nezaručujú večné zásoby (napríklad ropa). Udržateľné materiály a solárna energia sú tak jedným zo spôsobov, ako tieto zdroje nahradiť a postupne si na ich využívanie zvyknúť.

So zvýšenou urbanizáciou je snaha o tvorbu zelených miest čoraz viac aktuálna. Vďaka postupujúcim a inovatívnym technologickým výdobytkom sa navyše realizácia zjednodušuje. Výsledkom je nielen postupné zlepšovanie životného prostredia, ale tieto mestá sú tiež atraktívne pre život a súkromné investície.

ekologicke město

Zdroje: Instaprof, Šetrné Materiály, Zelená Města, Česká Infrastruktura