Navštívte historicky najstaršie mestá v ČR! Ktoré sú to?

Navštívte historicky najstaršie mestá v ČR! Ktoré sú to?

Česká republika je plná miest s bohatou históriou, ale ktoré z nich je to vôbec najstaršie? A aká je najstaršia dedina v ČR? Pokiaľ vás láka objavovanie dávnej minulosti a architektonických skvostov, potom by ste si tieto najstaršie mestá v ČR rozhodne nemali nechať ujsť. Poďme sa pozrieť, kde to všetko začalo!

Ktoré mesto v Českej republike je najstaršie?

Týmto titulom sa pýši moravskosliezsky Bruntál. Presný dátum síce nie je známy, ale prvá historická zmienka pochádza z roku 1223. Vtedy sa objavuje v Uničovskej listine kráľa Přemysla Otakara I., kde sa hovorí o mestských právach Uničova s odkazom na „našich mešťanov z Bruntálu“. Tento zápis naznačuje, že Bruntál existoval už najmenej desať rokov predtým, teda v roku 1213, od ktorého si mesto oficiálne počíta svoj vek.

Bruntál bol založený ako banícke mesto a patril k prvým v českých krajinách, ktoré sa riadilo magdeburským právom. Dodnes tu nájdete historické pamiatky pripomínajúce jeho bohatú minulosť, vrátane renesančno-barokového zámku či kostola Nanebovzatia Panny Márie. Ak vás láka história a autentická atmosféra, Bruntál by rozhodne nemal chýbať na vašom zozname miest na návštevu.

Ale čo keď je to inak?

Určiť, ktoré mesto v ČR je najstaršie, nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Mestá často vznikali na miestach starších osád, ktoré sa formovali pri obchodných cestách, brodoch alebo v podhradí. Napriek tomu, že by sme očakávali, že prvé priečky budú patriť práve týmto lokalitám.

Ako teda určiť najstaršie mesto?

Historická dokumentácia týchto obydlí býva neúplná, a tak nemožno s istotou povedať, ktoré mesto je skutočne najstaršie. Mnohé mestá datujú svoj vznik podľa prvej písomnej zmienky, iné podľa doloženej stavby alebo momentu, keď získali mestské práva. Žiadny z týchto údajov však nemusí presne odrážať skutočný vek sídla.

stará kniha
Zdroj Freepik.com

Nielen mestá, ale aj obce

Aj keby sme zostavili zoznam všetkých miest v ČR, nikdy by nebol kompletný – historické korene mnohých osád siahajú ďaleko pred ich formálne uznanie. Česká republika má viac než šesťsto miest, no ešte staršie môžu byť tisíce obcí a mestečiek. Presné prvenstvo teda zostáva otvorenou otázkou.

Praha nie je najstarším mestom v republike? Ako je to možné?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Praha ako historické, kultúrne a politické centrum Česka je zároveň aj najstarším mestom v republike. Jej dejiny siahajú hlboko do minulosti, najstarší dochovaný záznam pochádza z roku 965 či 966 a jej starobylosť potvrdzujú pamiatky ako Pražský hrad alebo Vyšehrad. Napriek tomu existuje zaujímavý argument, prečo Praha v tomto rebríčku nemusí stáť na prvom mieste.

Praha vznikala postupne

Na rozdiel od iných historických miest nevznikla Praha ako jedno sídlo, ale postupným splynutím menších častí. Až do konca 18. storočia formálne neexistovala – vtedajšie samostatné mestá, teda Staré a Nové Mesto, Malá Strana a Hradčany, sa spojili do jedného celku až v roku 1784. Neskôr k nim pribudli ďalšie časti, ako Josefov, Vyšehrad a Holešovice.

mesto Praha

Spor o hranice

Zaujímavé situácie nastali aj vtedy, keď sa niektoré obce chceli k metropole pripojiť, ale iné si svoju samostatnosť naopak urputne bránili. Po roku 1886 sa napríklad Dejvice a Košíře chceli stať súčasťou Prahy, lenže medzi nimi a historickým centrom ležali ďalšie obce, ktoré o začlenenie nestáli. Karlín, Smíchov, Kráľovské Vinohrady a Žižkov dokonca vytvorili koalíciu, aby si zachovali autonómiu. Praha však ich požiadavky odmietla, a tak sa jej súčasťou stali až v roku 1922 – paradoxne neskôr než niektoré vzdialenejšie štvrte.

Od Veľkej Moravy po svätého Václava

História najstarších miest v ČR siaha hlboko do minulosti, čo dokazujú nielen archeologické nálezy, ale aj zachované kroniky, listiny a mestské privilégiá. Niektoré mestá majú korene už v ranom stredoveku a zohrávali kľúčovú úlohu v dejinách českých krajín.

Stará Boleslav – najstaršie pútnické miesto

Medzi najstaršie mestá v ČR patrí Stará Boleslav, ktorá sa stala významným duchovným centrom už v 10. storočí. Miesto je neodmysliteľne spojené so svätým Václavom, ktorý tu bol 28. septembra 935 (podľa niektorých prameňov 929) zavraždený svojím bratom Boleslavom I. Práve táto udalosť urobila zo Starej Boleslavi najstaršie pútnické miesto v českých krajinách.

Břeclav a veľkomoravské dedičstvo

Južná Morava bola odjakživa križovatkou obchodných ciest a centrom ranej štátnosti. Dôkazom toho je Břeclav, ktorej územie zahŕňa aj archeologickú lokalitu Pohansko – jedno z najvýznamnejších hradísk Veľkej Moravy. Osídlenie tu existovalo už v 9. storočí, čo svedčí o historickom význame tohto miesta.

Břeclav

Domažlice a prvá písomná zmienka

Domažlice sa môžu pochváliť jednou z najstarších písomných zmienok, ktorá pochádza už z roku 993. Vtedy český knieža Boleslav II. venoval časť výnosov z cla v „Domasilicich“ novozaloženému Břevnovskému kláštoru. Tento historický zápis dokazuje, že Domažlice boli dôležitým obchodným centrom už na konci 10. storočia.
Domažlice

Záver

Najstaršie mestá v ČR sú živým dôkazom bohatej histórie, ktorá siaha až do raného stredoveku. Či už ide o Bruntál, Břeclav, Domažlice alebo Starú Boleslav, každé z týchto miest si zachovalo jedinečné čaro a odkaz minulých storočí. Presné určenie najstaršieho mesta zostáva predmetom historických debát, ale jedno je isté – české mestá aj obce skrývajú nespočet príbehov, ktoré stoja za objavenie.

Odporúčame
Súvisiace články: Brno ako centrum secesnej architektúry: Kam v Brne za architektúrou

Zdroje: Poznatsvet, Kudyznudy, Stredovek