Kto môže vykonať odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu?

Kto môže vykonať odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu?

Niekedy v živote môžu nastať situácie, keď sa s osobou, ktorá žije vo vašej nehnuteľnosti a ktorá má k miestu prihlásený trvalý pobyt, nepohodnete a vaše cesty sa musia rozdeliť. Lenže čo sa stane v prípade, keď sa táto osoba nechce z vašej nehnuteľnosti odsťahovať? Ako zrušiť trvalý pobyt druhej osobe bez súhlasu? Čo ak má osoba dlhy a vy nechcete, aby váš majetok skončil v ruke exekútorov? Aby ste sa týmto situáciám vyhli a poznali odpovede na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa odhlásenia trvalého pobytu, čítajte ďalej.

Odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu

Problematiku odhlásenia trvalého pobytu rieši zákon č. 253/1998 Z. z.  o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky.
Kedy môže dôjsť k odhláseniu trvalého pobytu bez súhlasu? Za akých podmienok a kto rozhoduje o zrušení trvalého pobytu? Za rozhodnutie odhlásenia trvalého pobytu je zodpovedná ohlasovňa.

  • z moci úradnej (ex offo), alebo
  • na základe návrhu inej osoby – navrhovateľom môže byť vlastník objektu alebo jeho vymedzenej časti alebo iná oprávnená osoba, ak splní zákonné podmienky.

Pokiaľ je údaj o mieste trvalého pobytu úradne zrušený, je miestom trvalého pobytu občana adresa sídla ohlasovne, v územnom obvode ktorej bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Ak bol občanovi zrušený trvalý pobyt, je povinný požiadať o vydanie nového občianskeho preukazu do 15 pracovných dní po dni, keď nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o zrušení údaje o mieste trvalého bydliska.

Kedy je možné zrušiť trvalý pobyt?

Ohlasovňa vydá rozhodnutie o zrušení údaje o mieste trvalého pobytu, ak:

  • Zápis bol vykonaný na základe falošných, pozmenených, neplatných dokladov, alebo boli poskytnuté nesprávne informácie.
  • Objekt, v ktorom občan má hlásené trvalé bydlisko, bol odstránený, zanikol alebo už nie je vhodný na bývanie podľa príslušných právnych predpisov.
  • Občan nemá žiadne právo na objekt alebo jeho časti a nehnuteľnosť už na bývanie nevyužíva.

Kto môže zrušiť trvalý pobyt?

Zrušenie trvalého pobytu na danej adrese môže vykonať ohlasovňa, ale musí mať na to dôvod. Takto konať môže z moci úradnej, alebo ak by dostala návrh. Trvalý pobyt môže zrušiť, ak sa preukáže:

  • že bol zápis vykonaný na základe nepravdivých, pozmenených, neplatných alebo falšovaných dokladov, príp. došlo k doloženiu nepravdivých alebo nesprávnych skutočností.
  • že objekt, kde má občan nahlásené trvalé bydlisko, zanikol, bol odstránený alebo je už podľa osobitného predpisu nespôsobilý na užívanie za účelom bývania.
  • že občan už k danému objektu alebo jeho časti nemá žiadne právo, ktoré by ho oprávňovalo na využívanie a daný objekt alebo jeho časť už na bývanie ani nevyužíva.

odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu

Kto môže podať návrh na odhlásenie trvalého pobytu?

Návrh na zrušenie miesta trvalého pobytu môže podať iba oprávnená osoba, čiže prenajímateľ alebo vlastník nehnuteľnosti. Návrh musí podať na obecnom alebo mestskom úrade, vo väčších mestách na úrade mestských častí alebo obvodov. Navrhovateľ musí doložiť písomný návrh na zrušenie miesta trvalého pobytu. Formulár, ani štandardizovaný vzor návrhu na zrušenie trvalého pobytu však neexistuje.

Ako vysťahovať osobu s trvalým pobytom?

Ak sa osoba s trvalým pobytom k nehnuteľnosti nechce odsťahovať, nezúfajte. Aj tak je možné zrušenie trvalého pobytu druhej osobe. Ak má fyzická osoba na určitej adrese zapísaný trvalý pobyt, neznamená, že by jej k danej nehnuteľnosti vznikali akékoľvek práva, vrátane práva bývania. Adresa trvalého pobytu je iba administratívnym údajom.

Ak sa osoba odmieta odsťahovať aj napriek vášmu pokusu o ústnu dohodu, je možné ju vyzvať písomne. Taktiež môžete osobe pomôcť sprostredkovať náhradné bývanie. Niekedy však ani tieto kroky nestačia na to, aby sa osoba s trvalým pobytom odsťahovala.

V takom prípade máte právo podať žalobu na vypratanie nehnuteľnosti. Je potrebné doložiť všetky dôkazy – najmä výpis z katastra nehnuteľností, dokazujúce vaše vlastníc právo k nehnuteľnosti, kópiu výzvy s ponukami náhradného bývania. Nezostáva, než sa domáhať, aby súd uložil osobe povinnosť sa z nehnuteľnosti vysťahovať.

Čo je potrebné na zrušenie trvalého pobytu?

Na zrušenie trvalého pobytu druhej osobe je potrebné predložiť návrh. Týmto navrhovateľom musí byť osoba oprávnená a je potrebné splniť zákonné podmienky. Navrhovateľ je povinný preukázať totožnosť občianskym preukazom či iným dokladom totožnosti. Tiež je povinný predložiť dokument, ktorým preukáže vlastnícke právo na nehnuteľnosť. To iba v prípade, že si túto skutočnosť ohlasovňa nemôže overiť sama bezodplatne verejným diaľkovým prístupom.

Ďalej je potrebné preukázať existenciu dôvodov pre zrušenie adresy miesta trvalého pobytu občana. Inými slovami to, že zaniklo jeho užívacie právo na objekt alebo jeho vymedzené časti a nehnuteľnosť už na bývanie nevyužíva. V tomto prípade vám bude stačiť dohoda o ukončení nájmu.
Vlastníctvo je možné preukázať výpisom z katastra nehnuteľností alebo kúpnou zmluvou. Pokiaľ vy nie ste vlastníkom, ale chcete napríklad odhlásiť trvalé bydlisko bývalému partnerovi, ktorý sa odsťahoval, právo na užívanie dokladáte nájomnou zmluvou.

odhlásenie trvalého pobytu bez súhlasu

Lehota na vybavenie žiadosti o zrušenie trvalého bydliska

Na vybavenie návrhu na zrušenie má úrad 30 dní, u zložitejších prípadov až 60 dní. Proti rozhodnutiu možno podať odvolanie. Po nadobudnutí právoplatnosti sa odhlásenému občanovi zapíše trvalé bydlisko na adrese ohlasovne.