Kedy sa platí CLO, aká je jeho výška a ako sa mu vyhnúť?

Kedy sa platí CLO, aká je jeho výška a ako sa mu vyhnúť?

Často skloňované a napriek tomu často prehliadané clo môže niekedy poriadne sťažiť život. Ste jedným z tých, ktorí preferujú nákup tovaru zo zahraničia na internete pred nákupom v kamennom obchode? Ak nakupujete tovar z Číny, USA, UK alebo napríklad z Japonska, majte sa radšej na pozore. Viete, kedy sa musí platiť clo a z akej čiastky sa počíta?

Čo je clo?

Clo, respektíve colný poplatok, je daň, ktorú štát vyberá pri prechode tovaru cez colnú hranicu. Ide o formu dávky, ktorú platia dovozcovia alebo vývozcovia tovaru pri prekročení medzinárodnej hranice.

Účel cla je mnohostranný. Zahŕňa ochranu domáceho priemyslu, zabezpečenie dodržiavania zákonných noriem, získavanie štátnych príjmov a reguláciu obchodu medzi rôznymi krajinami. Vyberanie cla kontroluje colná správa (colný úrad) tej danej krajiny a upravuje ho colný zákon 199/2004 Z.z.

Kedy sa musí platiť clo?

Čo je to clo už vieme. Poznáte však odpoveď na otázku, kedy sa musí platiť clo? Objednávate tovar z Číny? Zaujíma vás, aké je clo z USA alebo z UK? Skúsili ste na odporúčanie objednať tovar z Japonska, ale neviete, akému clu tovar podlieha?

Každá zásielka prichádzajúca na územie Európskej únie z krajiny mimo nej podlieha colnému dohľadu a colnému konaniu. Výnimkou sú darčeky, čím rozumieme zásielku od jednej súkromnej osoby pre inú súkromnú osobu. Darčeky sú však od colného poplatku oslobodené iba do hodnoty 45 EUR.

Ešte do roku 2021 platilo, že tovar v hodnote do 22 EUR bol oslobodený od cla aj od DPH. Teraz platí povinnosť podať colné vyhlásenie aj pre zásielky v hodnote do 22 EUR. Kupujúci navyše podlieha povinnosti uhradiť DPH vo výške 21 % pri všetkých tovaroch dovážaných z krajín mimo EÚ. Treba poznamenať, že DPH sa vypočíta z celkovej hodnoty tovaru vrátane vyrubeného colného poplatku.

Clo aj DPH musíte zaplatiť vždy, ak hodnota tovaru presiahne 150 EUR, pričom výška cla závisí od druhu produktu.

Ako sa vyhnúť plateniu cla?

Pokiaľ premýšľate o tom, že sa chcete vyhnúť clu, nie je to také jednoduché. Aby bol tovar oslobodený od cla, musí spadať do špecifickej kategórie. Clu sa vyhnete, pokiaľ ide o tovar v hodnote do 150 EUR a bude pre osobnú potrebu (nie pre obchodnú). Myslite však na to, že plateniu DPH sa nevyhnete nikdy.

Ak sa bude jednať o zásielku tovaru neobchodnej povahy medzi súkromnými osobami, bude oslobodený od cla iba ak bude tovar v hodnote do 45 EUR. Oslobodenie od cla sa tiež poskytuje zásielkam tovaru nepatrnej hodnoty. Tabakových a alkoholických výrobkov, parfumov a toaletných vôd sa to však netýka.

Ako sa vypočítava clo?

Zaujíma vás, koľko sa platí clo? Základ pre výpočet cla tvorí skutočná cena tovaru, vrátane nákladov na dopravu, a túto hodnotu musí preukázať príjemca zásielky.

Clo sa počíta oproti hodnote obsahu zásielky deklarovanej na obchodnej faktúre spoločne s prípadnými nákladmi na poistenie a percentom prepravných nákladov. Táto hodnota sa označuje ako „colná hodnota“. Táto hodnota sa ďalej vynásobí percentuálnou sadzbou cla na základe kódu harmonizovaného systému (HS).

Clo môže byť pevne stanovené pre konkrétny tovar, alebo sa môže meniť v súlade s cenovou fluktuáciou na trhu. Je dôležité preveriť aktuálne sadzby cla v cieľovej krajine vopred.

Z akej čiastky sa počíta clo?

Clo sa počíta z reálnej sumy tovaru, vrátane ďalších nákladov spojených s dovozom. Zahŕňa provízie a odmeny za sprostredkovanie, cenu kontajnerov, ktoré sú na colné účely považované s tovarom za jeden celok, cenu obalu (práca aj materiál), poistenie tovaru a náklady na dopravu a cenu poplatkov nakládku a manipuláciu s tovarom pri preprave tovaru.

Čo sa stane, keď nezaplatím clo?

Aké sú následky nezaplatenia cla? Pokiaľ nezaplatíte clo, tovar vám zadržia colné orgány a to do doby, než čo uhradíte. Pokiaľ odmietnete clo zaplatiť, tovar sa vráti odosielateľovi späť na jeho náklady.

Kedy sa platí CLO

V akých prípadoch musím platiť clo?

Clo aj DPH musíte platiť pri každom nákupe tovaru, ktorý je z krajiny mimo EÚ. To platí pre tovar z Číny, USA, UK aj z Japonska. Bežné americké, ázijské a iné zahraničné e-shopy spadajú do rovnakých colných sadzieb. Presnú percentuálnu prirážku zistíme na internetových stránkach EÚ alebo českej Colnej správy. Veľká výhoda tkvie v tom, že renomované e-shopy majú svoje sklady aj v EÚ, teda ak pri nákupe využijete európsky sklad, povinnosť platiť clo odpadá.