
Pribúda vám práca, zodpovednosť aj skúsenosti, ale výplatná páska zostáva rovnaká? Potom je možno na čase požiadať o vyšší plat. Vyjednávanie o mzde môže byť stresujúce, ale dá sa zvládnuť s pokojom a dôstojnosťou. Ako sa na taký rozhovor pripraviť? O koľko si požiadať a kedy je na to ideálny čas? A čo robiť, keď zamestnávateľ navýšenie zamietne?
Obsah
Po akej dobe si požiadať o zvýšenie platu?
Základom úspechu je správne načasovanie. Najvhodnejší moment nastáva vtedy, keď máte za sebou konkrétne výsledky, napríklad po úspešnom dokončení projektu, získaní novej zodpovednosti alebo pri pravidelnom ročnom hodnotení. Ak sa v práci posúvate ďalej, učíte sa nové veci a prinášate nadštandardné výsledky, je úplne legitímne chcieť, aby to odzrkadľovala aj vaša mzda. Naopak, menej vhodné je otvárať tému zvýšenia mzdy v období, keď firma prechádza krízou alebo keď váš nadriadený rieši akútne problémy.
Ako sa pripraviť na rozhovor o plate
Skôr než sa pustíte do samotného vyjednávania, urobte si malú domácu prípravu. Spíšte si, čo všetko sa vám za posledné mesiace podarilo, aký dopad mali vaše úspechy na tím alebo firmu, a ako sa vyvíjala náplň vašej práce od posledného zvýšenia mzdy.
Opierajte sa o konkrétne výsledky, čísla, pozitívnu spätnú väzbu, ale aj o porovnanie v rámci trhu. Pozrite si platové prieskumy alebo inzeráty na podobné pozície, aby ste mali lepšiu predstavu, ako si stojíte. A ak sa vám z predstavy rozhovoru o peniazoch potí čelo, pokojne si ho nacvičte nanečisto. Napríklad pred zrkadlom, domácim miláčikom alebo kamarátkou.
Ako postupovať pri vyjednávaní o zvýšení platu?
Požiadajte nadriadeného o stretnutie a rovno mu prezraďte, že dôvodom je revízia vašej aktuálnej mzdy. Váš šéf si tak na rozhovor vyhradí dostatok času a môže sa zamyslieť nad svojimi možnosťami.
Samotný rozhovor veďte v profesionálnom duchu, vyjednávanie nie je konfrontácia. Nepoužívajte výčitky a neargumentujte drahým nájmom či infláciou. Zamerajte sa na vlastný výkon, rozvoj a prínos pre tím. To je jazyk, ktorému vedenie rozumie. Dôležitá je aj reč tela. Udržujte pokojný tón, očný kontakt a vzpriamený postoj.
O koľko si požiadať?
Keď prídete s reálnou sumou, zvýšite šancu, že vás zamestnávateľ bude brať vážne. Odborníci odporúčajú mať pripravené tri sumy: ideálnu, realistickú a minimálnu, s ktorou by ste ešte boli spokojní. Bežné je žiadať o zvýšenie v rozmedzí 5 až 15 %, podľa typu pozície a situácie vo firme.
K väčšiemu zvýšeniu je taktické pristúpiť najmä v prípade povýšenia alebo pri prevzatí výrazne väčšej zodpovednosti. Silnejšiu vyjednávaciu pozíciu majú zamestnanci s vysoko žiadanou a nedostatkovou odbornosťou, napríklad špecializovaní technici alebo IT odborníci. Skôr než sa vyberiete na stretnutie, zistite si, koľko zarábajú ľudia na rovnakej pozícii s podobnou praxou vo vašom regióne.
Čo ak mi neschvália zvýšenie platu?
Ani zamietavá odpoveď nemusí byť konečná. Ak vám nadriadený zvýšenie platu zamietne, spýtajte sa na dôvody a predovšetkým sa zaujímajte, čo by ste museli splniť, aby bolo zvýšenie platu možné v budúcnosti. Tým dáte najavo záujem o rast a zároveň si vytvárate priestor na ďalšie vyjednávanie.
Dajte si však pozor, aby zvýšenie mzdy nebolo podmienené výrazným nárastom práce k vašej súčasnej. Niektoré firmy vám namiesto peňazí ponúknu iné benefity – napríklad preplatenie vzdelávacích kurzov, home office alebo viac voľna. Ak sa však zamietnutie opakuje bez akéhokoľvek výhľadu na zlepšenie, možno je na čase poobzerať sa inde.
Čo povedať: Vzor žiadosti o zvýšenie platu
„Rád/a by som s vami prebral/a svoje pracovné výsledky za posledné mesiace. Podarilo sa mi dokončiť projekt XY. Zároveň som prevzal/a zodpovednosť za novú úlohu/vedenie tímu/zavedenie zmeny.
Vnímam to ako posun v rámci svojej úlohy a rád/a by som sa s vami porozprával/a o tom, či by tomu mohlo zodpovedať aj moje finančné ohodnotenie.“ Takáto veta je vecná, sebavedomá a neútočná. Ukazuje, že viete, čo robíte a že o svojej práci premýšľate v súvislostiach. Ide o pozvanie k rozhovoru, nie o požiadavku, ktorá musí byť splnená okamžite.
Záverom: Vyjednávajte aj keď sa bojíte
Vyjednávanie o mzde nie je len pre extrovertov a manažérov. Je to zručnosť, ktorú sa môže naučiť každý, rovnako ako sa učíme šoférovať, pracovať s Excelom alebo viesť poradu. Dôležité je mať jasno v tom, čo ponúkate a neopierať žiadosť o zvýšenie platu len o pocity alebo vysoké životné náklady.
A aj keď možno považujete žiadosť o pridaní za tabu alebo drzosť, vedzte, že hovoriť o peniazoch nie je hanba. Kto si nepožiada, zvýšenia platu sa jednoducho nedočká. Preto je dôležité dať najavo, čo si zaslúžite, aj keby to naprvýkrát nevyšlo.
Zdroje: Forbes.com, Investovanie pre baby, JenPrace.cz, Jobs.cz, Seznam Zprávy

Sára Aiblová je študentkou brnenskej právnickej fakulty. Okrem práva sa zaujíma o psychológiu, kultúru a cestovanie. Baví ju preskúmavať aktuálne témy zo sveta technológií či wellness a odovzdávať ich čitateľom.