Veľkonočné prázdniny 2025: Kedy nás čakajú a ako ich stráviť?

Veľkonočné prázdniny 2025: Kedy nás čakajú a ako ich stráviť?

Veľkonočné prázdniny 2025 sa blížia a s nimi aj otázky, ktoré si mnohí ľudia kladú: Kedy presne tento rok pripadnú? Ako ich najlepšie stráviť? A aké staré tradície sa viažu k Svätému týždňu? Či už plánujete oddych, rodinné výlety alebo sa chcete inšpirovať starými veľkonočnými zvykmi, v tomto článku nájdete odpovede na všetky tieto otázky.

Priblížime vám termíny veľkonočných prázdnin, pozrieme sa na rôzne možnosti, ako ich prežiť, a taktiež si pripomenieme tradičné zvyklosti spojené so Svätým týždňom.

Kedy sú tento rok veľkonočné prázdniny?

Veľkonočné prázdniny 2025 vychádzajú na štvrtok 17. apríla. Nasleduje Veľký piatok 18. apríla a Veľkonočný pondelok 21. apríla. Spolu s víkendom tvoria predĺžený päťdňový blok voľna pre žiakov.

Dátum Deň
17. apríla štvrtok
18. apríla piatok
21. apríla pondelok

Kam vyraziť počas veľkonočných prázdnin?

Ak hľadáte inšpiráciu na výlety, Slovensko ponúka mnoho zaujímavých miest, kde si môžete užiť veľkonočnú atmosféru. Medzi najobľúbenejšie destinácie patria historické mestá ako Banská Štiavnica, Bratislava alebo Košice, kde sa konajú veľkonočné trhy. Ďalšou možnosťou sú návštevy vidieckych oblastí, kde môžete zažiť tradičné veľkonočné zvyky a remeselné trhy.

Pre milovníkov turistiky je ideálne vyraziť do prebúdzajúcej sa prírody. Jarná krajina láka na prechádzky aj cykloturistiku. Ďalšie tipy na veľkonočné výlety nájdete tu.

Kam vyraziť počas veľkonočných prázdnin?

Ak hľadáte inšpiráciu na výlety, Slovenská republika ponúka mnoho zaujímavých miest, kde si môžete užiť veľkonočnú atmosféru. Medzi najobľúbenejšie destinácie patria historické mestá ako Bratislava, Košice alebo Banská Štiavnica, kde sa konajú veľkonočné trhy. Ďalšou možnosťou sú návštevy vidieckych oblastí, kde môžete zažiť tradičné veľkonočné zvyky a remeselné trhy.

Pre milovníkov turistiky je ideálne vyraziť do prebúdzajúcej sa prírody. Jarná krajina nabáda na prechádzky aj cykloturistiku. Ďalšie tipy na veľkonočné výlety sme spísali tu.

Kedy je Modrý pondelok a Sivý utorok?

14. – 15. apríla – Modrý (Veľký) pondelok a Žltý/Sivý utorok

Modrý pondelok začína Svätý týždeň. Deťom a študentom tradične začínali jarné prázdniny. V utorok gazdiné upratovali a vymetali pavučiny. Ani jeden z týchto dvoch dní nebol nijako výnimočný z hľadiska ľudových zvykov, väčšiu úlohu hrali nasledujúce dni.

Aký význam má Popolcová streda?

16. apríla – Popolcová streda

Tiež Škaredá alebo Sadzová streda – v tento deň sa vymetali sadze z komína. Podľa ľudovej povery by sa nikto nemal mračiť, pretože by mu to mohlo vydržať každú stredu v roku.

Prečo sa slávi Zelený štvrtok a čo symbolizuje?

17. apríla – Zelený štvrtok

Tento deň bol dňom odpustenia. Rodiny sa modlili a všetci sa umývali rosou, ktorá mala chrániť pred chorobami. Zvony „odlietali do Ríma“ a nahradzovali ich drevené rapkáče. Pieklo sa tradičné pečivo – „judáše“, podávané s medom.

zeleny_ctvrtek_zvony

Prečo je Veľký piatok dňom smútku a pracovného pokoja?

18. apríla – Veľký piatok

Deň hlbokého smútku na pamiatku ukrižovania Ježiša Krista. Dodržiaval sa prísny pôst a kostoly zostávali bez zvuku orgánov. V tento deň sa nesmelo pracovať na poliach ani prať prádlo. ľudia sa umývali vodou pre zdravie a verilo sa, že sa zem otvára a ukazuje svoje poklady.

Čo robiť na Bielu sobotu?

19. apríla – Biela sobota

Ešte pred východom slnka sa muselo upratať, vybieliť obydlie a pripraviť pečivo na sviatočné dni – mazance, baránky a chlieb. Chlapci plietli korbáče a dievčatá zdobili vajíčka.

Prečo je Veľkonočná nedeľa dňom vzkriesenia?

20. apríla – Veľkonočná nedeľa (Zmŕtvychvstanie Pána)

Zo soboty na nedeľu došlo k zmŕtvychvstaniu Ježiša Krista. Noc bola označovaná za „veľkú“, odtiaľ názov Veľká noc. V tento deň sa začali jesť tradičné veľkonočné jedlá – vajcia, mazanec, baránok, víno a chlieb.

velikonocni_vejce

Aké tradície patria k Veľkonočnému pondelku?

21. apríla – Veľkonočný pondelok

Tiež Červený pondelok. Chlapci s korbáčmi ráno obchádzali dievčatá, aby z nich vyhnali choroby a lenivosť. Za odmenu dostávali maľované vajíčka a sladkosti. Korbáče sa plietli z prútia, ktoré malo symbolizovať životnú silu.

cokoladovy_zajic

Záver

Veľká noc je obdobím, kedy sa spájajú duchovné, kultúrne a ľudové tradície, ktoré nás spájajú s minulosti a prinášajú do našich životov jarnú sviežosť.

Či už sú pre vás Veľkonoce spojené s náboženským významom, alebo skôr ako inšpirácia na oddych, objavovanie nových miest a užívanie si pokoja, prajeme vám príjemne strávený čas a krásne sviatky plné pohody a jarnej energie!